ТМ Болена

«Пасивний будинок»

Величезною популярністю користується концепція так званого «пасивного» чи енергоефективного будинку. Після світової енергетичної кризи 1974 року у світовій будівельній практиці значна увага приділяється економії паливно-енергетичних ресурсів, які витрачаються на опалення будівель. Природні джерела енергії (нафта, газ та вугілля) за сучасних темпів використання можуть закінчитися вже у найближчі 50 років. Постійне зростання цін на всі види традиційного палива змушує шукати альтернативні, більш дешеві та відновлювані джерела енергії.

 

«Пасивний будинок» - енергоефективний будівельний стандарт, який створює комфортні умови проживання, одночасно є економним і мінімально впливає на оточуюче середовище. У такому будинку опалення відбувається за рахунок тепла, що виділяється людьми, які в ньому живуть, за рахунок альтернативних джерел тепла (в основному це сонячні батареї) і побутових приладів. Система опалення є малопотужною, а кондиціонування влітку не потрібне. За рахунок спеціального шару теплоізоляції зовнішніх стін, відсутності щілин, спеціальної вентиляції стає можливим підтримання постійного клімату сталого температурного режиму не залежно від сезону. 

інфрачервоне фото

Фотографія в інфрачервоних променях показує, наскільки ефективна теплоізоляція пасивного будинку (праворуч) у порівнянні зі звичайним будинком (ліворуч).

 

Особливістю «пасивного будинку» вважається мінімальне енергоспоживання, всього лише близько 10% питомої енергії на одиницю обсягу, що витрачається у більшості сучасних споруд. Ідеалом концепції пасивного будинку буде будинок з повністю незалежною енергосистемою, що взагалі не вимагає ніяких витрат на підтримку комфортної температури.

 

Існує загальне емпіричне правило, за яким грамотно запроектований «пасивний будинок», у порівнянні з традиційно запроектованим будинком такої ж площі, допоможе зменшити витрати на опалення на 75% при подорожчанні будівництва всього лише на 5-10%. В середньому в Україні «пасивний будинок» коштує на 8-10% більше за звичайний, а додаткова його вартість повертається вже за 7-10 років. 

пасивний будинок  Тетяни Ернст«Будинок Сонця» Тетяни Ернст

 

На сьогоднішній день в Україні  побудовано 3 пасивних будинки - в Києві, Чернігові і Василькові (Київська обл.). Будівництво цих трьох об'єктів здійснювалось за проектами архітектора-художника Тетяни Ернст, канд. архітектури, член Союзу архітекторів України, архітектор-практик з будівництва пасивних та енергоефективних будинків. Тетяна Ернст спроектувала «пасивний будинок» і для власної сім'ї в районі Сирець (м.Київ). «Пасивний будинок» Тетяни Ернст отримав назву «Будинок Сонця» (Sunshine Home) і був внесений в базу даних Інституту «пасивного будинку» в Дармштадті.  

 

Як і в стандартному будівництві, великі вікна у сучасних пасивних будинках орієнтовані на південь, менші за розміром - на інші сторони світу. Звідти поступає максимум сонячної енергії, завдяки цьому можна отримувати більше тепла, ніж втрачати. Вікна мають бути герметичними, з дво- або трикамерними енергозберігаючими склопакетами, заповненими низькопровідними газами - аргоном або криптоном. Монтують їх особливо щільно, утеплюються віконні пройоми. Скло в цих склопакетах використовується спеціальне - енергозберігаюче або мультифункціональне. Енергозберігаюче скло покрите надтонким шарами металу, які затримують інфрачервоне (теплове) випромінювання. Мультифункціональне скло покрите напиленням із іонів срібла та інших металів, що утворює ефект прозорого фільтра. Таке скло пропускає видиме світло, але значно знижує проникнення теплового випромінювання, утворене як від сонця, так і від побутових опалювалиних приладів. Іноді для додаткової теплоізоляції ставлять ставні чи ролети.

Фабрика вікон «Болена» - чи не єдине підприємство на західній Україні, яке має досвід виготовлення вікон із профільної системи GENEO. Це спеціальна профільна система, яка за всіма характеристиками якнайкраще підходить для «пасивного будинку». 

 

Вентиляційна система пасивних будинків влаштована таким чином, що вікна не потрібно відкривати для провітрювання - вентиляція в них приточно-витяжна. Повітря подається до будинку і відводиться не через звичайні вентиляційні канали, а через підземні. На глибині кілька метрів протягом року зберігається більш-менш стала температура, це і використовується для охолодження повітря влітку. Взимку ж працюють рекуператори (або теплообмінники) - у них повітря, що виходить, віддає тепло тому, що надходить до будинку, таким чином зберігається до 90% тепла.

 

На даху пасивного будинку розміщують сонячні батареї.  Їх недоліки в тому, що вони доволі дорогі і мають займати велику площу. До того ж, слід зважати на кількість сонячних днів на рік у нашій місцевості. Проте очікується тенденція поширення сонячних батарей, і, відповідно, більшої їх доступності.

 

Технології, використані у пасивному будинку, розробляються і впроваджуються у будівництво з 70-х років минулого століття. Підсумком накопиченого досвіду у цій сфері стало створення Вольфгангом Файстом у 1996 році «Інституту пасивного будинку» у Дармштадті (Німеччина). Тільки ця установа має право на атестацію споруд  відповідно до стандартів пасивного будинку. 

 

  

cторінка оновлена:
Підписатися на новини
Вхід для партнерів
Введіть пароль
запам'ятати мене